pole dance porady dla średniozaawansowanych
Każda szkoła nieco inaczej określa poziom zaawansowania swoich kursantek i kursantów, ale jeśli zaczynasz wchodzić w figury odwrócone, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Pole Dance to piękny sport, ale nawet, jeśli dobrze się rozgrzewasz i trening kończysz cool down, to przygoda z rurką może skończyć się kontuzją. Wszystkiemu winne maltretowanie tych samych partii mięśniowych oraz odrobinę zaniedbywanie innych. Na co powinnaś zwrócić szczególną uwagę?

Wzmacnianie łopatek

Nieodpowiednie wyprowadzanie ruchu i nadmierne obciążanie niektórych grup mięśniowych barków, ramion i pleców często wiąże się ze zbyt małym zaangażowaniem łopatek, a zbyt dużym np. kapturów. Brak stabilnej łopatki, nad którą masz kontrolę często oznacza kłopoty w obrębie obręczy barkowej. Dlatego ważne są regularne ćwiczenia na łopatki, aby wyrobić w sobie nawyk właściwej pracy w trakcie treningu. Takie ćwiczenia można po prostu wpleść w rozgrzewkę, lub wykonywać samodzielnie raz/dwa razy w tygodniu.

Rozluźnianie mięśni odcinka piersiowego i szyi

Czyli tego, co bardzo często jest przez pole dance spięte. Wspinanie się na rurkę poprzez v-kę to podciąganie, które wykonywane często może doprowadzić do przykurczów w klatce piersiowej i ramionach. Ma to dodatkową wadę: postawy. Twojej postawy. Przygarbione plecki i barki nadmiernie wysunięte do przodu to przypadłość nie tylko panów karków z siłowni. Dlatego wzmacniaj łopatkę i plecy (poprzedni punkt) ORAZ rozluźniaj piersiowy.

Wzmacnianie nóg i pośladków

Cecha charakterystyczna poldenserek specjalizujących się w pole sport? Pięknie zarysowane plecy i ramiona, płaski brzuch oraz… mała dupka. A pasjonatek exotica? Niedoprostowane kolanka i flex w pleaserach. Rada dla obydwu grup jest jedna: dnia nóg się nie omija! Porządny trening na całe nogi (najlepiej w stylu barre au sol, czyli wzmacnianie przez napinanie), który nie tylko pomoże Ci zachować właściwe proporcje, ale dodatkowo wyciągać szpagaty na rurze. Kto o tym nie marzy?

Rolowanie przedramion

Wszystko było pięknie i ładnie, aż nagle… progress się zatrzymał. Nie ma go. Gdzie poszedł? Kiedy wróci? Dlaczego moje dłonie mnie nie trzymają? Dlaczego nie mogę zrobić handspringa? Wysoce prawdopodobne jest, że wszystkiemu winne ROLOWANKO. A raczej jego brak. Ramiona i przedramiona NALEŻY TAKŻE ROLOWAĆ, bo wykonują wyjątkowo ciężką pracę na rurce, a to właśnie w nich są mięśnie odpowiedzialne za dłonie. Jeśli więc zmagasz się z osłabieniem chwytu, to może być przyczyna. Roller powinien znaleźć się w domu każdej poldenserki. Przedramiona roluje się w wyjątkowo dziwnej pozycji. Jeśli nie wiesz, jak – napisz do mnie na Instagramie, wyślę filmik.

Jeśli chodzi o porady pole dance, to mam jeszcze kilka uwag, ale myślę, że ta lista starczy na pierwszy rzut, zwłaszcza, jeśli jeszcze żadnej z tych rzeczy nie robisz. Nie spinaj się i nie wdrażaj wszystkiego od razu, tylko skup się na tym, żeby w jednym tygodniu wdrożyć jedną, w drugim drugą itp. A za tydzień wpadaj na bloga po kolejną część artykułu.